Chipowanie zwierząt - dlaczego warto?

 

Chip zwany teĹź mikrochipem czy transporderem to mikroprocesor wielkości ziarnka ryĹźu, w którym zakodowany jest specjalny, 15-cyfrowy, unikalny numer identyfikujący zwierzę. Układ scalony i cewka chipa znajdują się w szklanej kapsułce, umieszczanej w organizmie zwierzaka za pomocą wstrzyknięcia w okolice karku, nieróĹźniącego się od zwykłego zastrzyku. Nie przeszkadza zwierzęciu i nie powoduje reakcji alergicznych. Jest to jedna z metod zapobiegania bezdomności zwierząt.

Chip jest wielkości ziarenka ryżu, jego wstrzyknięcie nie jest bolesne bardziej od zastrzyku.

Oczywiście, samo wstrzyknięcie chipa jeszcze nie przypisze  psa czy kota do jego właściciela. Aby tak się stało, naleĹźy numer chipa zarejestrować w specjalnej bazie i  udostępnić przy tym swoje dane. Jest rzeczą bardzo waĹźną, Ĺźeby o tym kroku nie zapomnieć i - poniewaĹź nie ma jednej, ogólnokrajowej bazy danych - dokonać rejestracji w jak największej liczbie baz! Niestety jest ich wiele i nie są one ze sobą połączone.

Jeśli nasz pupil zgubi się, a ma wstrzyknięty chip, wówczas bardzo zwiększają się szanse na jego powrót do domu. Czytnik umoĹźliwiający odczytanie numeru identyfikującego nasze zwierzę i nas jako właściciela ma kaĹźde schronisko w kraju, a takĹźe komendy Policji, StraĹź Miejska, inspektorzy Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami  i większość gabinetów weterynaryjnych. 

Elektroniczne oznakowanie jest niezbędnym wymogiem do wyrobienia paszportu, który trzeba posiadać aby móc legalnie podróĹźować z czworonogiem po krajach Unii Europejskiej.