Chip zwany teĹź mikrochipem czy transporderem to mikroprocesor wielkoĹci ziarnka ryĹźu, w którym zakodowany jest specjalny, 15-cyfrowy, unikalny numer identyfikujÄ cy zwierzÄ. UkĹad scalony i cewka chipa znajdujÄ siÄ w szklanej kapsuĹce, umieszczanej w organizmie zwierzaka za pomocÄ wstrzykniÄcia w okolice karku, nieróĹźniÄ cego siÄ od zwykĹego zastrzyku. Nie przeszkadza zwierzÄciu i nie powoduje reakcji alergicznych. Jest to jedna z metod zapobiegania bezdomnoĹci zwierzÄ t.
Chip jest wielkoĹci ziarenka ryĹźu, jego wstrzykniÄcie nie jest bolesne bardziej od zastrzyku.
OczywiĹcie, samo wstrzykniÄcie chipa jeszcze nie przypisze psa czy kota do jego wĹaĹciciela. Aby tak siÄ staĹo, naleĹźy numer chipa zarejestrowaÄ w specjalnej bazie i udostÄpniÄ przy tym swoje dane. Jest rzeczÄ bardzo waĹźnÄ , Ĺźeby o tym kroku nie zapomnieÄ i - poniewaĹź nie ma jednej, ogólnokrajowej bazy danych - dokonaÄ rejestracji w jak najwiÄkszej liczbie baz! Niestety jest ich wiele i nie sÄ one ze sobÄ poĹÄ czone.
JeĹli nasz pupil zgubi siÄ, a ma wstrzykniÄty chip, wówczas bardzo zwiÄkszajÄ siÄ szanse na jego powrót do domu. Czytnik umoĹźliwiajÄ cy odczytanie numeru identyfikujÄ cego nasze zwierzÄ i nas jako wĹaĹciciela ma kaĹźde schronisko w kraju, a takĹźe komendy Policji, StraĹź Miejska, inspektorzy Towarzystwa Opieki nad ZwierzÄtami i wiÄkszoĹÄ gabinetów weterynaryjnych.
Elektroniczne oznakowanie jest niezbÄdnym wymogiem do wyrobienia paszportu, który trzeba posiadaÄ aby móc legalnie podróĹźowaÄ z czworonogiem po krajach Unii Europejskiej.